Digitalno doba, novi izazovi: Čitaj između redova

Pre 10tak godina, jutro smo započinjali uz kafu i štampane primerke novina, to je bio neizbežni jutarnji ritual.

Danas je slika nešto drugačija: Umesto olova na prstima možete dobiti samo grč u palcu od tzv. skrolovanja na gore. Digitalno doba donosi nove izazove, a „preživeće“ ga samo oni koji savladaju čitanje izmedju redova.

Upravo zato je pre tri godine ustanovljena Nedelja medijske i informacione pismenosti, koja se obeležava od 24. do 31. oktobra i ima za cilj edukaciju i razvoj veština kritičkog mišljenja.

Sagledavanje šire slike

Prošlo je vreme kada su nam jedini izvor informacija bili ogromna kutija, sada poprilično „slim“ (tv) i dnevna štampa. Ljudi, pogotovo mladi, a neretko i sami novinari, danas informacije pronalaze na društvenim mrežama.

Sa pojavom digitalnih platformi jača društveni aktivizam, ali istovremeno pružajući savršenu sredinu za širenje dezinformacija koje imaju mogućnost da se rasplamsaju poput požara.

Ekspanzija veštačke inteligencije dodatno otežava uviđanje istine.

Jasno je  da kvalitet informacija s kojima se susrećemo u velikoj meri određuje naše percepcije, uverenja i stavove. Isto tako, dok neki imaju pregršt dostupnih informacija, drugi žive u potpunom mraku.

Stoga, ključni izazov u digitalnom dobu nije da li će informacija stići do nas već da li ćemo umeti da prepoznamo istinu i sagledamo širu sliku onoga što nam se poručuje.

Rešenje se ogleda u opremljenosti kompetencijama medijske i informacione pismenosti kako bi razumeli šta je u igri i kako bi doprinosila i koristila se prilikama za informacije i komunikaciju.

Šta je medijska i informaciona pismenost?

Medijska i informaciona pismenost (MIL) pruža odgovore na pitanja koja svi postavljamo u nekom trenutku. Kako možemo pristupiti, pretraživati, kritički procenjivati, koristiti i doprinositi sadržaju mudro, kako online tako i offline? Koja su naša prava online i offline?

Koja su etička pitanja koja se tiču pristupa i korišćenja informacija? Kako možemo da se angažujemo sa medijima i tehnologijama informacija i komunikacija (IKT) kako bismo promovisali jednakost, međukulturni i međureligijski dijalog, mir, slobodu izražavanja i pristup informacijama?

Jedna od organizacija koja podržava razvoj veština medijske i informacione pismenosti je i UNESCO, kroz jedinstveni okvir „MIL CLICKS„.

To je način za ljude da steknu kompetencije medijske i informacione pismenosti u svojoj svakodnevnoj upotrebi interneta i društvenih medija i da se kritički angažuju sa informacijama, bezbedno i odgovorno se kreću onlajn okruženjem i osiguraju poverenje u informacioni ekosistem i digitalne tehnologije.

Akronim MIL CLICKS označava Medijsku i informacionu pismenost: Kritičko razmišljanje, Kreativnost, Pismenost, Interkulturalnost, Građanstvo, Znanje i Održivost.

Medijska i informatička pismenost pruža skup osnovnih veština za suočavanje sa izazovima 21. veka, uključujući proliferaciju dezinformacija i govora mržnje, pad poverenja u medije i digitalne inovacije, posebno veštačku inteligenciju.

Objavljeno: