Kako da pakujete poklone na održiv način
Primenite Furoshiki zero waste tehniku– japanski način pakovanja poklona bez papira i plastike uz pomoć tkanine različitih dezena. Koristite platno od 100% ekološkog pamuka ili recikliranog materijala dimenzija 45x45cm ili 70x70cm
- Postavite svoj poklon u centar furošiki tkanine
- Uzmite dva suprotna ugla kvadrata i vežite ih u čvor u sredini
- Uzmite druga dva suprotna ugla i vežite ih malo iznad prvog čvora
Uz ovu kreativnu tehniku, poklanjate dupli poklon: samu tkaninu koja se dalje može koristiti i reciklirati i poklon unutra.
Kako da na održiv način brinemo o vodi
- Ne koristite sleep opciju na uređajima. Činjenica je da 90% proizvodnje električne energije troši vodu. Isključivanje naših uređaja kada ih ne koristimo znači da je potrebno manje energije da se proizvodi.
- Kupujte održivo. Za proizvodnju tipičnog para farmerki potrebno je 10.000 litara vode, što je više od onoga što osoba popije za 10 godina.
- Tuširajte se do pet minuta. Pošto 44% otpadnih voda iz domaćinstava nije bezbedno prečišćeno, kraće tuširanje je odličan način da se uštedi ovaj dragoceni resurs.
- Prestanite da zagađujete. Ne bacajte otpad od hrane, ulja i lekove u toalet ili odvode.
- Ne bacajte jestivu hranu. Procenjuje se da se 1/3 sve proizvedene hrane u svetu gubi ili odlazi u otpad. Smanjenje rasipanja hrane smanjuje potražnju za poljoprivredom, koja je jedan od najvećih potrošača vode.
- Odaberite obrok na bazi biljaka. Obično je potrebno između 3.000 i 5.000 litara vode za proizvodnju 1 kg pirinča, 2.000 litara za 1 kg soje, 900 litara za 1 kg pšenice i 500 litara za 1 kg krompira.
- Učestvujte u čišćenju vaših lokalnih reka, jezera ili plaža.
- Štitite prirodu. Posadite drvo ili napravite baštu koja sakuplja kišnicu – koristite prirodna rešenja da smanjite rizik od poplava.
- Inicirajte neki događaj ili aktivnost koji za temu ima brigu o vodi – uključite kolege, prijatelje, zajednicu.
Održivo domaćinstvo
Smanjite potrošnju energije
Vaša pećnica, mašina za pranje veša i drugi električni uređaji troše resurse kada se proizvode i energiju tokom upotrebe. Pre nego što kupite novi aparat, razmislite da li možete da ga kupite polovno. Kada kupujete novi uređaj, potražite nove energetske oznake. Time ćete smanjiti eko-ravnotežu vaše kupovine, a samim tim i vaš ugljenični otisak.
Kuvajte i perite pametno
Kuvalo za vodu troši mnogo energije: napunite ga samo onoliko vode koliko vam je potrebno. Kada kuvate na šporetu, stavite poklopac na šerpu da voda brže proključa. Napunite mašinu za pranje sudova i izaberite ekonomični program. Prilikom ručnog pranja posuđa nemojte ispirati pod tekućom vodom.
Dobro provetrite i zagrejte
Većina stambenih prostora se i dalje greje na fosilna goriva, što je štetno po klimu. Pametno grejanje i ventilacija mogu smanjiti vaš ekološki otisak. Provetravanje vašeg doma u redovnim intervalima umesto postavljanja prozora na „kip“ i termostata na konstantnu temperaturu smanjiće emisiju CO2 i vaš račun za komunalne usluge.
Održivo putovanje – Putujte bez plastike
Kada putujete, ponesite sopstvenu flašu vode za višekratnu upotrebu i ceger i suzdržite se od sakupljanja besplatnih bočica šampona koje se nalaze u hotelima. Hranu za put spakujte u višekratne činije.
Smanjite svoju putnu garderobu
Što su vaše torbe teže, to je avionu potrebno više energije da podigne sav taj prtljag. Evo jednog jednostavnog načina da smanjite ugljenični otisak vašeg leta: Spakujte lakšu torbu ili spakujte samo one stvari koje ćete zaista i nositi. Podaci pokazuju da samo 16% turista koristi sve stvari koje spakuje za putovanje. Dok ste na putovanju, zabeležite šta niste koristili i zapišite nekoliko ideja kako biste uštedeli prostor u koferu na sledećem putovanju.
Držite se podalje određenih suvenira
Kada putujete u inostranstvo, izbegavajte suvenire napravljene od ugroženih vrsta – pomislite na slonovaču, kornjačevinu, kožu reptila, krzno ili korale. Deo zaštite životne sredine znači zaštitu njenog biodiverziteta, a to nisu uspomene koje želite da sačuvate
Karbonski (ugljenični) otisak
Ugljen dioksid je gas staklene bašte koji zarobljava toplotu na našoj planeti, što dovodi do porasta globalnih temperatura. Otisak ugljenika je mera koja se koristi kao mera uticaja na životnu sredinu.
Ono što većina ljudi ne shvata je da svako od nas ima ugljenični otisak. Često nismo svesni koliko CO₂ proizvode predmeti koje koristimo u svakodnevnom životu ili naše svakodnevne aktivnosti. Banana koju ste imali za doručak, vreme koje ste proveli na traci za trčanje ili tuširanje toplom vodom nakon treninga, sve što radite daje vaš ugljenični otisak.
Hajde da vidimo neke od njih:
- Korišćenje mobilnog u trajanju od sat vremena, generiše 172g CO₂
- Tuširanje vrelom vodom u trajanju od 10 minuta, generiše oko 2 kg CO₂
- 1,5 kg CO₂ se generiše obrocima u 1 nedelji, pod pretpostavkom da su 3 obroka dnevno oko 600 cal
- 33g CO₂ se generiše upotrebom jedne plastične kese, 83g upotrebom jedne plastične boce za vodu, a 16g upotrebom jednokratne čaše za kafu
- Obična tekstualna poruka emituje 4g CO₂, dok je imejl sa fotografijom emituje čak 50g CO₂.
- Samo jedna Google pretraga generiše 0,2g CO₂