Od drevne Kine do moderne ekologije: Kako je papirna kesa promenila svet i zašto je 12. jul posvećen baš njoj

,Da li ste znali da postoji Svetski dan papirnih kesa? On se obeležava 12. jula i ukazuje na važnost njihove upotrebe kao održivog rešenja.
Kako je papir postao ambalaža?
Može se slobodno reći da papirna kesa svoje početke ima u dalekoj prošlosti, tačnije u periodu II veka nove ere, kada je u Kini dvorjanin Caj Lun izmislio papir. On je 105. godine kombinovao mulburov koren, ribarske mreže, krpe i vodu kako bi stvorio tanak i izdržljiv materijal pogodan za pisanje. Ovaj pronalazak je veoma brzo zamenio skuplje i nepraktičnije materijale kao što su svila i bambus.
Iz Kine se proces pravljena papira usavršavao i širio prema zapadu, najpre u islamski svet kroz Bagdad u VIII veku, a potom i u Evropu, gde su prve radionice za izradu papira osnovane u Španiji i Italiji tokom XII i XIII veka.
Sa izumom Gutembergove štamparske prese u XV veku, potražnja za papirom naglo je porasla, podstičući inovacije u njegovoj proizvodnji.
Do velikih promena dolazi u XIX veku, kada se proces izrade papira industrijalizuje zahvaljujući uvođenju mašina kao što je Fourdrinier i prelasku na sirovinu u vidu drvene mase umesto tkanina. Ovo je omogućilo masovnu proizvodnju jeftinog papira, što je znatno doprinelo širenju ne samo štampe i administracije, već i obrazovanja širom sveta. Papir je postao osnovni medijum za prenos informacija, od knjiga i novina do kancelarijske i ambalažne upotrebe.
Izum papirnih kesa
Prva mašina za proizvodnju papirnih kesa patentirana je 1852. godine u Sjedinjenim Američkim Državama, a njen izumitelj bio je Fransis Vole, učitelj koji je osmislio način da se kese proizvode brzo i u velikim količinama. Njegova mašina je pravila jednostavne, ravne kese koje su služile kao alternativa platnenim i platno-papirnim pakovanjima, čime je započela era upotrebe papira u svakodnevnoj ambalaži.
On je bio i jedan od osnivača kompanije „Union Paper Bag Machine Company“, koja je pomogla da se njegov izum komercijalizuje i zaštiti kroz različite patente.
Kasnijim inovacijama doprineli su i drugi pronalazači poput Vilijama Gudela, koji je patentirao unapređenu verziju mašine za izradu papirnih kesa 1859. i Margaret E. Najt, čija je mašina pravila papirne kese sa ravnim dnom – pogodnije za prenos i stabilnije pri pakovanju, patentirana je 1871. godine.
Ovaj izum postavio je temelje za modernu papirnu ambalažu i značajno olakšao svakodnevni život potrošača i trgovaca.
Sve ove inovacije su otvorile put širokoj komercijalnoj upotrebi papirnih kesa, što je imalo dugoročan uticaj na razvoj maloprodaje i potrošačke kulture,ali i postavilo temelje za današnje ekološke rasprave o zameni plastike papirom.
Svetski dan papirnih kesa
U cilju podizanja svesti o održivoj upotrebi ambalaže i ekološkim prednostima papira, Svetski dan papirnih kesa ustanovljen je i obeležava se 12. jula svake godine. Taj dan su pokrenule evropske i svetske organizacije iz oblasti ambalažne industrije, kako bi promovisale korišćenje papira umesto plastike i ukazale na važnost reciklaže i odgovorne potrošnje.
Ovaj datum je odlična prilika da se trgovci, proizvođači i potrošači podsete značaja održivih rešenja u savremenom svetu.Za razliku od plastičnih, papirne kese su biorazgradive i lakše se recikliraju, zbog čega imaju manji karbonski otisak.
Zbog toga su papirne kese važan deo održivih rešenja u ambalaži, pomažući u smanjenju zagađenja i očuvanju životne sredine za buduće generacije.