Poziv na ujedinjenu akciju i borbu za budućnost: Sedmi septembar je Internacionalni dan čistog vazduha za plavo nebo i simbol kontinuirane borbe
Pre nešto više od 1.900 godina rimski filozof Seneka zabeležio je neverovatno olakšanje koje je osetio odlaskom iz grada i „užasnog mirisa zaudarajućih kuhinja koje sipaju poguban haos od pare i čađi“.
– Odmah sam primetio da mi se zdravlje popravlja… ponovo sam moje staro ja – pisao je tada Lucije Enej Seneka.
Još od antičkih vremena ljudi su percipirali da zagađenost vazduha intenzivno utiče na naše zdravlje. Od tada do sada mnogo toga se dramatično promenilo posebno od početka Industrijske revolucije. Od druge polovine XVIII veka pa do danas brzina kojom se zagađuje životna sredina a posebno vazduh eksponencionalno raste.
Uporna borba
Države članice UN prepoznale su potrebu da se hitno smanji zagađenost vazduha a tema ovogodišnje kampanje na nivou Ujedinjenih nacija je Invest in #CleanAirNow (Uložite u #ČistVazduhSada).
Sedmi septembar proglašen je Internacionalnim danom čistog vazduha za plavo nebo 2019. godine. Ovaj dan je prilika da se dodatno osvetli ogroman problem sa kojim se suočava ceo svet i podstiče globalnu kolaboraciju u borbi protiv zagađenja vazduha.
U Evropskoj uniji postoje oštrije mere koje se odnose na emitovanje štetnih čestica, a opšti trend je prelazak na obnovljive izvore energije koji su ekološki bezbedniji.
Energetska efikasnost i povećana upotreba obnovljivih izvora energije utiču na ublažavanje klimatskih promena i smanjenje rizika od katastrofa te značajno doprinose smanjenju zagađenosti vazduha.
Odlučnim koracima u čistiju budućnost
Globalna energetska industrija, kao posebno intenzivna, nastoji da smanji svoj uticaj na životnu sredinu. Tako je, na primer, Shell oformio posebno odeljenje koje se bavi obnovljivim izvorima energije i novim tehnologijama. Francuski Total osnovao je posebnu kćerku firmu koja se bavi proizvodnjom energije iz obnovljivih izvora – sunca, vetra, vodenih potencijala i biomase.
Primere dobre prakse, u smislu inicijativa i projekata, srećemo i u našoj zemlji. Kompanija NIS je od 2009. godine, u ekološke projekte i biznis inicijative koje indirektno doprinose unapređenju ekološke slike u Republici Srbiji, uložila više od 900 miliona evra, od čega je u inicijative isključivo ekološkog karaktera investirano više od 130 miliona evra. Od 2022. godine kompanija je krenula sa postavljanjem solarnih panela na svoje objekte maloprodaje i sada ima panele na 45 benzinskih stanica. Postoje planovi da se postave paneli i na administrativne zgrade, skladišta naftnih derivata, kao i u Rafineriji nafte Pančevo.
Pored toga kompanija NIS je ove godine svoj vodeći program društvene odgovornosti „Zajednici zajedno“ fokusirala na finansiranje projekata u ključnim lokalnim samoupravama u kojima posluje, te će u podršku projektima iz ove oblasti uložiti 144,5 miliona dinara.
Program se realizuje u 13 partnerskih gradova i opština širom Srbije u kojima kompanija obavlja značajan deo svojih poslovnih aktivnosti. Prijave na ovogodišnji konkurs traju do 13. septembra 2024. godine do 16 časova.